100 x is inkább, mint egyszer sem! Mit csinál és mit nem, mire jó a pszichológus és mire nem?! Tények és tévhitek a pszichológusról és az ő munkájáról, életéről és szerepéről…
1. A pszichológus nem orvos, még akkor sem, ha ott van a neve előtt a bűvös két betű: "dr"
Ugyanakkor ettől még lehet doktor. Doktori fokozatot azonban az orvosokkal, állatorvosokkal és a jogászokkal ellentétben nem kap automatikusan, az öt év egyetemi képzés teljesítését követően, csak ha külön doktori képzésben vesz részt, és azt sikeresen abszolválja. (Megjegyzés: A klinikai szakpszichológus legkevesebb 9 évet tanul egyetemen, szerintem nekik minimum kijárna...) Doktorálni egyébként a pszichológia mellet még sok mindenből lehet, így lehet "dr" az irodalomtanár, a matematikus, a közgazdász és így tovább...
2. A pszichológusok nem egyformák (ahogyan az orvosok sem).
Ilyenkor nem arról van szó, hogy megunta volna a kliensét és végképp nem arról, hogy "na, ez is csak felvette a pénzt aztán nem is csinált semmit". Épp ellenkezőleg. Szakmai ismereteit felhasználva az első néhány ülést követően - miután nagyjából teljes képet kapott a tényleges problémáról - felelős szakemberként úgy ítélte meg, hogy nem tud hathatós segítséget nyújtani, ezért a megfelelő irányba indította tovább az illetőt. Vagyis szakmai tanácsot adott, az meg ugye nincs ingyen. Máshol sem, nem csak a pszichológusoknál. Maradva az orvos párhuzamnál - ha már így belejöttünk - az orvos is először kivizsgálja a pácienst, és a megszerzett információk birtokában irányítja tovább szakorvosi ellátásba, ha szükséges. Magánrendeléseken pedig ezért - is - fizetni kell.
3. "Jó, de pszichológus nincs sehol ingyen".
4. "Hipnoterapeutához járok".
5. Terápia, pszichoterápia, tanácsadás, és a többi...
Amíg a klinikusok első sorban valamilyen mentális betegséggel küzdő személyekkel foglalkoznak, addig az úgynevezett "többiek" egészséges emberek számára nyújtanak támaszt például gyászfeldolgozás, kiégés, párkapcsolati problémák, egyéb elakadások esetén pszichológiai tanácsadás vagy életvezetési tanácsadás címén. A szervezetpszichológusok többek között céges tréningeket tartanak, a kutatók pedig a pszichológiai jelenségek bizonyításával, megcáfolásával, összefüggéseinek keresésével foglalkoznak. Létezik még jó néhány alternatíva, nem sorolnám fel az összeset.
6. "Jó de te pszichológus vagy, nincsenek ilyen problémáid."
7. "Én nem akarom, hogy a fejembe lássanak."
8. "Jártam egy darabig, de nem segített semmit."
Bízom benne, hogy fentiek kissé más megvilágításba helyezték
a pszichológust és a pszichológiát minden értő olvasó gondolatvilágában. Utolsó
gondolatként itt hagynám még: Merjünk kérdezni! Az első ülések éppen arra
hivatottak, hogy a szakember és kliens megismerjék egymást, képet alkothassanak
egymásról, és döntés születhessen arra vonatkozóan, hogy tudnak-e, kívánnak-e
együtt dolgozni a jövőben. (Igen, van olyan, hogy a szándék is megvan, a
szakember is kompetens az adott problémában, de a két személy nem tud egymáshoz
megfelelően kapcsolódni, ezért a közös munka megkezdése nem ajánlott.) Egyetlen
kérdés sem szégyellni való és pláne nem tabu! Fontos, és bensőséges témák
kerülnek majd terítékre a közös munka során. Az eredmények pedig nagyban
függenek a megfelelő bizalmi viszony és a tisztázott, egyértelmű keretek
meglététől is.